CevvalKoala

RSSmail

Pis Hainler Okumasın

Memlekette olan biten malum-u aliniz. Daha doğrusu ne olup bittiğini bilmiyoruz ama ciddi bişeylerin olduğu da ortada. Hal böyleyken, yani biz fazla bişey bilmezken bizim yazdıklarımızı, konuştuklarımızı da pis hain kötü hain katil hain münafık hain şer odaklarıdır, mossaddır essaddır okumasın di mi?

Whatsapp var, end2end encryption var, ordan konuşuruz, hain favni bilmez konuştuklarımızı diye düşünüyo olabilirsiniz. Lakin whatsapp telefonda tamam da ateride pek pratik değil. Web sitesi üstünden olan versiyonu afedersiniz tam amelasyon. Hal böyleyken ne etmeli peki derseniz, gmail'deki chat hadisesi imdadımıza yetişiyor. Diyeceksiniz ki "e hacım, gmail'in nanesinde end2end encryption yok. Google'ın serverlarda kabak gibi duracak bizim kime küfrettiğimiz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?" Hele bi sakin olun. Her şeyin bi usulü adabı var. Bu yazı da bi nevi adab-ı muaşeret yazısı olucak bu durumda.

Pidgin nam bir program var, bi sürü chat protokolünü destekleyen. AIM ya da ICQ kısaltmalarını en son ne zaman duyduğunuzu kestiremiyorsunuzdur muhtemelen; aha bu program onların hepsini destekliyo, sanki kullanan varmış gibi. Neyse, bi de XMPP diye daha standart ve genel kullanıma girmesi için geliştirilmiş bi chat protokolünü de destekliyo. Google'ın da eskiden "biz iyi adamlarız, açık protokolleri severiz" tribi yaptığı zamanlardan bir yadigar olarak gmail'deki chat şeysimi de bu XMPP ile çalışabilmekte. Bir de cennetlik bir eleman bu pidgin ile çalışabilecek bir encryption plug-in'i (program eklentisi) yazmış. Bunları kombine edende gmail'deki chat fasilitesi üstünden istediğiniz hakkında sayıp sövebilirsiniz, ruhları duymaz. Tabii Bertrand Russell'ın lafını da unutmayın: "Düşünce özgürlüğü yalnızca hükümetin kendini güvende hissettiği zamanlarda var olabilir." Bir de encryption'un birinci kuralı: Karşınızdaki kişi kadar güvenlisiniz. Yani karşınızdaki kişinin aterisinde virüs vardır, ya da kötü pis hain şer odakları ele geçirmiştir filan ateriyi; şifreleme böyle durumlarda sizi korumaz. Dolayısıyla şifreliydi filan diye yine de yanlış kişilere sövmeyin. Hele ki demokrasi kahramanlarına hiç sövmeyin, hakkımı helal etmem. Valla bak.

Neyse, nası kurucaz bu mekanizmayı kısmına geçelim dilerseniz:

Pidgin'i kurmakta bişey yok. Sitesinden de çekebilirsiniz, aha ben buraya plug-iniyle birlikte derli toplu koydum, onu da alabilirsiniz. Benden çektiğinizi farz ederek kurulumu anlatıcam burda. Sitesinden çektiyseniz de buraya bakıp ayarları görebilirsiniz. Neyse, nası kurucaz bu mekanizmayı kısmına geçelim dilerseniz. Rar'ın içinden çıkan "pidgin-2.10.12.exe" dosyasına çift tıklıyoruz gerekli dini ritüelle. Allah ne verdiyse, next, continue devam devam. Aşağıdaki gibi aşamalar göreceksiniz. Bunlardan biri de linux adamlarının pek sevdiği GTK diye bir paketi çekecek internetten. Programın çalışması için lazım. Bi zararı da yok, ellemeyin çeksin:

Akabinde encryption için gereken plug-in'i kurucaz. Bunu da sitesinden de çekebilirsiniz, benden çektiğiniz pidgin.rar'ın içinden de çıkar. "pidgin-otr-4.0.2.exe" dosyasına çift tıklıyoruz. Bunda da yine Allah ne verdiyse, next, continue devam devam. Aşağıdaki gibi aşamalar göreceksiniz:

Rar dosyasının içinde bi de "pidgin-guifications-2.16.exe" diye bi başka plug-in var. O opsiyonel. Linux adamlarının yazdığı her program gibi pidgin de biraz fazla taş devri esintili. Bu guifications aleti mesaj geldiği zamanki notification kutularını filan şekilli yapmaya yarıyo biraz daha. İster kurun ister kurmayın. Incık cıncık bi sürü ayarı da var, kurcuklaması size kalmış. Anlatmaya kalksam hepsini, geçen zamana 3 darbe girişimi daha sığar.

Kurulum bittikten sonra start menüsünden (ya da artık nerdense işte) pidgin'i çalıştırıverin bi zahmet:Size Wilkommen diyecek, siz de "Add" deyinICQ filan dediğimde inanmayıp "hadi canım, daha neler" dedinizdi de mi? Buyrun:Protokol listesinden "XMPP" seçin (feysbuk olanı değil, sadece XMPP. Google Talk da değil.) Sonra da user name, domain, şifre filan yazın işte şöyle bişeyler:Burda benim e-mail (ve gmail) adresimin hattori_hanzo@gmail.com olduğunu varsaydık gördüğünüz gibi. Add'e tıkladığımızda pidgin'in ana penceresi gelecek karşımıza, arkadaşlarımızın listesiyle:Tools menüsünde plug-ins'e tıklıyoruz:"Off-the-record messaging" olanın başındaki kutuya bi tik atıp "configure plugin" diyoruz:Opsiyonel dediğim plug-ini de kurduysanız o da o listededir, onu da açar kurcuklarsınız bilahare. Hatta orda işe yarar başka bi sürü plug-in var. Kurcuklamak size kalmış. Neyse OTR mevzuuna dönelim. Şöyle bi ekran çıkar:"Automatically initiate private messaging" güzel bi seçenektir, işaretleyin bence. Sonra da "Generate" butonuna tıklayın ki encryption için kullanacağımız private key oluşturulsun:Bu işlem biraz sürer (10-15 saniye). Bitince OK deyin.

Pidgin'in ana penceresinden özel sohbet etmek istediğiniz kankaya bi çift tık şöyle bi pencere açar:"OTR" menüsünde "Start private conversation" deyin. Aynı düzenek karşınızdaki şahısta da varsa pidgin size "Private conversation with karşınızdakişahıs@gmail.com/000545454 started. Your client is not logging this conversation." gibi bişey der ve OTR menüsünün yanındaki ampule benzer buddy ikonu yanar. Şimdi işin can alıcı aşamasına geldik. Yine OTR menüsünden "Authenticate Buddy" diyor ve şu ekrana geliyoruz:Burada yalnızca sizin ve arkadaşınızın bileceği bir soru sorun. ve "Authenticate" butonuna tıklayın. Mesela benim biraderle bu süreci yaptığımı farz edelim. "babamın tiskindiği sebze?" yazardım soruya. Cevap olarak da "brokoli". Biradere bu soruyu yöneltir pidgin. O da "brokoli" derse gerçekten birader olduğundan, mossad filan olmadığından emin olabiliriz. Zira mossad nerden bilecek babamın brokoliyle hoşlaşmadığını... Gerçi düşününce... Çok güvenli bi soru olmadı bu galiba. Neyse siz anladınız ana fikri.

O ampul model buddy ikonu yandıkça muhabbetiniz şifreli demektir. Ne google okuyabilir, ne hain pis şerefsizler. Tabi aterinizde başka bi güvenlik açığı filan olmadığını farz ediyorum.

Velhasıl, biraz karışık. Whatsapp hakkaten daha kolayınıza gelebilir. Tabii onda da karşı tarafın telefonunun sağlamda olduğunu farz ediyoruz. Telefon sağlamda demişken, screen-lock'unuz şifreli di mi? 20.07.2016